"Ať věříš, že můžeš nebo věříš, že nemůžeš, máš absolutní pravdu." - Henry Ford

Jak se kempí v týpí

2. srpna 2010 v 12:11 | Lucka |  Moje maličkost :o)
Včera jsme se vrátila z lesních hvozdů a lůna přírody. Co jsem tam ty tři týdny dělala?


Každý rok jezdím již jako vedoucí na letní tábor. Palučiny, to je pro mne magické místo plné drahých lidí a nezapomenutelných zážitků. Veškeré příhody a pocity bych mohla popisovat v litaniích, ráda bych se však ve svém kratičkém článku zastavila u jediné z těchto věcí - celou tu dobu jsme totiž spala v indiánském stanu; zrovna takovém, jaký znáte z westernových filmů.

Celý tento plán vznikl již v brzkém jaru, kdy nás několik holek-vedoucích začalo přemýšlet, jak spát pospolu, poněvadž, jak je jistě pochopitelné, klasické stany s podsadou se prostě propojit nedají. No a právě po chvíli nám svitlo: vždyť se přeci můžeme nastěhovat do týpí, která stavíme na place každým rokem!

týpko

Dříve vedoucí býdlívali v těchto stanech naprosto běžně, poněvadž nebylo dostatek těch klasických, které byly potřeba pro děti. Časem se však od tohoto postupně začalo opouštět, protože toto stylové táboření neskýtá v deštivém počasí (na které naše místo sakra trpí) takovou řadu výhod, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Pro nás mladší to však bylo zase něco nového a dosud nepoznaného, a tak jsme na plán s nadšením přistoupily. Vždyť to jsme ještě nezažily!
Co v první řadě na týpí oceňuji, je daleko více prostoru a větší skupina lidí. Nemám totiž ráda malé a stísněné prostory, které mě jako na potvoru docela často na mých výjezdech provázejí. A jsem i člověk dost společenský, proto mi místo jednoho spolubydlícího další čtyři seděli lépe. Pořád jsem si měla s kým povídat, ale byly i chvíle, kdy jsem si mohla vychutnat svého soukromí, i když pravda, nebylo ho tolik, co ve stanu s podsadou.
Více místa znamenalo i lepší uskladnění přivezených věcí. Vše jsme měla pod kontrolou, rozloženo po dřevěných bedničkách. Nemusela jsem se tak dvě hodiny přehrabovat v hluboké krosně. Prostě jsem sahla a měla. Vše ve svém koutku.

batohy
Co bych však nazvala bojem s větrnými mlýny, jsou chlopně na samém vrcholu stanu, kde se stýkají základové tyče. Než jsme se s nimi naučily alespoň trochu zacházet, byly jsme nekolikrát vyplaveny. Čím déle jsme se však s novými životními podmínkami sžívaly, situace se lepšila. Pak už nám jen akorát mohl udělat čáru přes rozpočet dlouhodobý lijavec. To pak voda stékala dovnitř po tyčích a kapala nám na ležení.
Celkově se člověk více naučil číst z dlaně nebi. Když to vypadalo na déšť, byť jenom malinko, už už jsme běžely zavřít chlopně, sbalit molitany a vše přehodit celtou. Mokro pak bylo většinou jen uprostřed prostoru, to však ničemu nevadilo, poněvadž zrovna tam nikdo nespal.
Druhým extrémem je horko. V týpí jsme využívali každého svitu sluníčka, abychom po obvodu vyrolovaly  plachtu a vše,nan čem jsme ležely, vyházely ven. Provětrat. Vyluftovat. Pravdou však je, že stínu nám moc indiánský stan neposkytl. Do bílé barvy pražilo už jen kvůli tomu, že jeho místo bylo daleko od krátkých jazyků stínu.

eva
                Jedna z mých spolubydlících Eva.
          

Ale celkově nám bylo dobře. Byly jsme pohramadě, jak jsme chtěly. Pokud budete mít možnost, určitě takovéto táboření vyzkoušejte. Je to nezapomenutelný zážitek.

Já osobně mám tedy další krásnou část prázdnin za sebou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 2. srpna 2010 v 12:43 | Reagovat

Tři týdny v týpí??? Úžasné, skvělé, parádní!!! To bych chtěla taky vyzkoušet (závistivě mžourající smajlík(.

2 Kitt C. Kitt C. | Web | 2. srpna 2010 v 12:53 | Reagovat

Na tee-pee nedám dopustit. Je pravda, že sice při větším lijáku kape všude voda, ale když stáhneš pramínek po tyčce úplně dolů, tak pěkně steče.
Podsaďáky jsem zažila jednou a už nechci nikdy více. Na tee-pee nedám dopustit :)

3 Cute Strawberry ♥ Cute Strawberry ♥ | Web | 2. srpna 2010 v 12:54 | Reagovat

To muselo byť úžasné. Bomba xD Tiež by som šla, ale na tak dlho asi nie :(

4 Luciáš Luciáš | E-mail | Web | 19. října 2010 v 15:58 | Reagovat

To vypadá na povedené léto.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama