"Ať věříš, že můžeš nebo věříš, že nemůžeš, máš absolutní pravdu." - Henry Ford

Praotec Čech tam byl a ty ještě ne?!?

9. června 2010 v 9:32 | Lucka |  Moje maličkost :o)
Stolová hora Říp vykukovala nad špičkami stromů a my nešťastně hledaly cestu do Krabčic.

ŘípTo jsme šly totiž dvě. Já a má kamarádka Eva. Jely jsme z Prahy do Roudnice nad Labem, odkud jsme pak měly dorazit do výše zmíněné vesnice, kde jsme se měly setkat s Pepou a Klárkou. Jenže to bychom nebyly my, kdybychom se i přes červeně značenou stezku neztratily. Už to s námi prostě lepší nebude. Nakonec jsme však svého cíle dosáhly, a dokonce se naši přátelé ani nezlobili za naše téměř hodinové zpoždění!
:o)

pepíček

Pepíček nám všem zúčastněným připil na zdraví mělnickým vínem. A my ostatní jsme si daly říci také. Jen tak, nebojte se, cílem cesty se nebylo dostat se do stavu podroušeného, spíš jen tak pro lepší notu a chuť vykročit. A hlavně toto pitivo charakteristocké pro zdejší kraj bylo velice příjemným dokreslením zachmuřeného poledne.
Hora Říp je čedičové navršení mající 460 metrů nad břehem mořským. Z dnešní doby ho známe tak, že mu kabátek tvoří hustý lest. Až do roku 1879 tomu však tak nebylo.
Až se někdy vydáte k jejímu vrcholu, což je velice příjemný výlet, čekejte dva velice nepříjemné a prudké padáky. My jsme však nemohli již u samého úpatí :o)

j

Nejsme však žádná béčka a na kopec jsme se nakonec úspěšně vydrápali. Avšak zdrchaní. Zjištění, že nemáme téměř žádnou kondičku, nebylo ku libosti. Ale co na tom, šli jsme si prohlédnout rotundu, která má opět novou fasádu.
Jedná se o svatostánek zasvěcený svatému Jiří. Její vznik je příčítán knížeti Soběslavu I. , který ji nechal vystavět v souvislosti s vyhranou bitvou u Chlumce. Zajímavostí je ten fakt, že se zde roku 1868 konalo velké shromáždění, neboť byl z Řípu slavnostně odvážen první kámen do základů Národního divadla! (Dodnes na kopci najdete ono památné místo, kde byl nerost vybrán ze země).

rot
Při příchodu na vyhlídková místa se nám otevřela česká krajina jako na dlani. Rozpoznávali jsme některé z českých hor a hádali jsme, co je pod námi za vesnice a města.

krajina

I přes nepřízeň počasí jsme zažili překrásný den, na jehož konci jsme byli utahaní jako koťata. Někteří z nás byli na Řípu již poněkolikáté, jiní zas poprvé.
Myslím si, že na toto místo by se měl alespoň jednou za život podívat každý Čech. Neboť ne nadarmo je na stěně kiosku sídlícího na samém vrcholu hory napsáno: "Co Mohammedu Mekka, to Čechu Říp!"

Tak se tam vypravte, až bude někdy volný den ;o)

brouček
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 2. srpna 2010 v 12:41 | Reagovat

Paráda! Tohle mám v dlouhodobém plánu. Vezmu s sebou mléko a strdí. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama