"Ať věříš, že můžeš nebo věříš, že nemůžeš, máš absolutní pravdu." - Henry Ford

Lipica

3. května 2010 v 18:29 | Lucka |  Koně, koníci, koníčci
Prázdninový výlet ve Slovinsku do světa bílých vlajících hřív...
Slovinský hřebčinec světového významu - Lipica. Kdo by ho alespoň z doslechu neznal, je to přeci rodiště slavného lipického koně! Vypravme se tedy spolu do stájí mezi elegantní bělouše…

Nejdříve trocha historie

Lipický hřebčín byl založen jen o rok později než ten náš v Kladrubech nad Labem, a to v roce 1580. Arcivévoda Karel Štýrský tak učinil cíleně - potřeboval pro svůj dvůr ve Štýrském Hradci a ve Vídni koně dle svých představ.
První byli do Lipici dovezeni koně španělští až z Iberského poloostrova a bylo tomu tak i po celé 18.století. Původní stádo se skládalo z devíti hřebců a čtyřiadvaceti klisen, během let však byla dovážena další zvířata. Původní typ však bylo stále obtížnější získat, a tak se vedle koní španělských dostávali do lipického hřebčína i italští, němečtí a dánští (z Královského hřebčína ve Frederiksborgu). Devatenácté století s sebou přineslo arabský vliv - do chovu hřebčína byl roku 1816 zařazen bělouš Siglavi. Docházelo i k pokusům přikřížení plnokrevných koní, výsledek se však ukázal jako nevhodný.

Bílé hřívy a golfové pláně

Hřebčín Lipica se nachází na západě Slovinska, velmi blízko italských hranic (město Terst je od tohoto místa vzdáleno 12 km). Z hlavní silnice odbočuje vedlejší, lemovaná bílými oplůtky výběhů či sametovým trávníkem golfových hřišť, kterých jsou zde rozsáhlé pláně. Slouží klientům hotelu ležícího v těsné blízkosti stájí. Pozornějšího pozorovatele překvapí velké množství kasín - v celém areálu a nejbližším okolí najdeme všehovšudy tři tyto podniky.
Dojedeme na parkoviště a odtud se pak pěšky vypravíme k hřebčínu. Celý objekt je obehnán zdí a plotem. Po pravé ruce směrem k bráně uvidíme již zmíněný hotel a přilehlé restaurace, po levé se zase rozkládá dětské hřiště. Vzrostlé stromy poskytují stín a ochranu před sluncem, vše vypadá čistě a upraveně.
Návštěva hřebčína je možná, stejně tak jako v českých Kladrubech nad Labem. Otevřeno je každý den kromě pondělí, a to po celý rok. Kromě návštěv stájí je možné shlédnout trénink lipicánů, či se dokonce na bělouši vycvičeném v duchu Španělské jezdecké školy svézt, což je pro mnohé zážitek na celý život. Výjimkou však také není možnost jízdy v kočáře nebo výuka jak jezdeckého, tak vozatajského umění.
Průvodci podávají výklad ve slovinštině, němčině, italštině a angličtině. Návštěvník se nejdříve podívá do stájí koní pracovních. Prochází prostorami jak s boxovými stáními, tak "štonty". Zajímavostí je, že k remontám je pro cizí vstup zakázán. Následuje návštěva kočárovny, kde shlédneme jak nejnovější typy vozů, tak i ty nejstarší kusy, které má hřebčín v majetku
Co pohladí duši každého milovníka koní, je stádo chovných klisen s hříbaty. Matky se svými potomky chodí na pastvu každý den mimo neděle. V tento sedmý den týdne má stádo možnost vyjít z volné stáje do přilehlého padoku.
Poslední zastávkou celé vizity je stáj plemeníků. Každý hřebec stojí ve velkém prostorném boxe, prostor je světlý a vzdušný. Návštěvníci však nesmějí z bezpečnostních a hygienických důvodů na koně sahat, ačkoliv k tomu krása koní a bělostná srst svádí. Obdivovat jen z povzdálí!

Hřebčín Lipica je dobrým typem na výlet. Budete - li mít tedy někdy při návratu z letní dovolené cestu kolem, neváhejte a stavte se tu. Uvidíte, jak si vás bílí koně získají…


lipica

lipica2
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama